1993 yılında Çin’ de kurulan Jinyu Bio-Technology, hayvan aşıları üreticisidir. Sayısallaştırılmış üretimin sunduğu güvenilirliğin, izlenebilirliğin ve güvenliğin avantajlarından yararlanmak için Jinyu Bio, Siemens ile birlikte Endüstri 4.0 yolculuğuna başladı. Deneyimli Siemens ekibi, tüm yaşam döngüsünü kapsayan on yıllık bir dijitalizasyon çözümü hazırladı. Plan; uçtan uca, dikey ve yatay entegrasyon olan üç düzeyde entegrasyona çağrıda bulunuyor.

Aşı üretirken, yalnızca manuel işlemlere güvenmek verimsiz, dengesiz ve hatta tehlikelidir. Üretim sahaları dijitalleştirildiğinde bu değişiyorişlem adımları daha güvenilir ve izlenebilir hale geldi. Jinyu Bio, şimdi hayvan aşılarının üretimini dijitalleştiren ilk firma olarak görünüyor. Siemens mühendisleri tarafından hazırlanan on yıllık plan, üç düzeyde entegrasyonu hedefliyor.

Uçtan uca entegrasyon: Gerçek zamanlı bilgi paylaşımı ve koordinasyon yoluyla ekip çalışması verimliliğini artırır. Dijital platform Comos’u kullanarak, JinyuBio mühendisleri tasarım verilerine her zaman ve her yerde erişebilir ve bunları değiştirebilir. Comos ayrıca, fiziksel hassasiyetin dijital ikizlerini inşa ediyor ve bu da tasarım doğruluğunu artırıyor. (Comos: Siemens’in ürün geliştirme, ekipman planlama ve operasyon boyunca tek bir entegre veri modelinde kimya endüstrisi ile ilgili tüm unsurları ve yapıları kapsayan yazılımıdır.)

Dikey entegrasyon: XHQ Operations Intelligence yazılımı ile bilgi teknolojisi (IT) ve işletim teknolojisi (OT) bir araya getirilerek bilgi silolarını parçalamaktadır. Buradaki diğer bir önemli araç, ilaç endüstrisi için bir üretim yürütme sistemi (MES) olan Simatic IT eBR‘dir. Diğerleri arasında otomatik üretimi kontrol eder ve tam izlenebilirlik sağlar.

(SimaticeBR ile Siemens, ilaç endüstrisi için eksiksiz ve tam elektronik seri kaydı sağlayan özel bir çözüm geliştirmiştir. SIMATIC IT eBR, MES, otomasyon ve kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemleri arasında kesintisiz entegrasyon yoluyla, üretim işlemlerini ve süreçlerini tasarlamak, kolaylaştırmak ve yönetmek için gelişmiş özellikler sunar.)

Yatay entegrasyon: Dijital bir tesiste toplanan verilerden iç görü oluşturmakla ilgilidir. Teamcenter, Simatic IT Unilab ve Sipat gibi kapsamlı dijital teklifleri ile Siemens, JinyuBio’ya malzeme tedarikçisinden aşı müşterisine kadar verilerin yatay entegrasyonunu şekillendirmesinde yardımcı oluyor. Jinyu Bio yönetim ekibi, büyük verileri akıllı üretim için ve akıllı aşılama için ayrılmaz olarak görüyor.

Bugün ve Yarın için İmkanlar

JinyuBio’daki Endüstri 4.0 yolculuğuna yetenek yetiştiriciliği eşlik ediyor, çünkü dijital bir fabrikada çalışmak farklı beceriler gerektiriyor. Siemens, çalışanların otomasyon ve bilgi birikimlerini geliştirmelerine yardımcı olarak JinyuBio’ya destek veriyor. Bu da kültürel bir değişime neden oldu: “Profesyonel eğitimler yoluyla, üretim ve yönetim ekiplerimiz dijital zihniyet geliştirdi” diyor JinyuBio İnsan Kaynakları Direktörü MaYiming. 

Çalışanlar arasında ve Siemens’in yanında bir dijital zihniyet ile JinyuBio, biyofarmasötik endüstrisini yeni bir dijitalleşme çağına sokmaya hazırlanıyor. Bir kez daha, Çin aşılarla tarih yazıyor gibi görünüyor.

Yazar: Ceren Kılıçarslan
Kaynak : Endüstri40.com

Translate »